Echo dawnych zdarzeń

Jeśli pragniemy zanurzyć się w rzeczywistość sprzed kilkudziesięciu lat, to “Echa niewierności” są do tego doskonałą okazją (https://www.taniaksiazka.pl/echa-niewiernosci-edyta-swietek-p-1307420.html). Najnowsza powieść Edyty Świętek przenosi nas do Bydgoszczy z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Możemy przyglądnąć się życiu, problemom i wyborom tamtejszych mieszkańców i dostrzec, jak bardzo zmienił się świat.

Codzienne, proste życie

Miłośnicy literatury obyczajowej chętnie sięgają po powieści, które ukazują życie przeciętych ludzi. Dzięki temu widzimy, w jaki sposób mogą żyć inni i choć przez chwilę sami zapominamy o naszych problemach. To doskonała propozycja na długie, zimowe wieczory, gdy najchętniej zanurzamy się pod kocem i otaczamy wciągającymi powieściami. “Echa niewierności” pozwalają nam podglądać życie zwykłej pary, która musi stawić czoła przeciwnościom oraz konsekwencjom własnych wyborów. Dostrzegamy ich kłopoty finansowe, trudy rodzicielstwa, codzienne wybory i rutynowe zadania. Dzięki temu możemy zobaczyć, w jaki sposób bohaterowie radzą sobie z problemami, z jakimi i my musimy sobie w swoim życiu dać radę.

Zmienne realia

Powieści, które przenoszą nas kilkadziesiąt lat wstecz pozwalają dostrzec, jak bardzo zmieniają się realia, w jakich żyją kolejne pokolenia. Dostrzegamy inną mentalność, zupełnie odmienne zwyczaje oraz normy, do których ludzie musieli się dostosowywać. Główna bohaterka, Elżbieta, postanawia popełnić samobójstwo. W wyniku nieudanej próby traci ciążę. Natomiast jej mąż, Tymek (o dziwo) nie przejmuje się tym zbytnio. Co wydarzyło się pomiędzy tą parą, że kobieta decyduje się targnąć na własne życie? I dlaczego mężczyzna nie martwi się złym stanem żony oraz śmiercią nienarodzonego jeszcze dziecka? Jak bardzo ci ludzie się zranili, że nie potrafią sobie nawet współczuć?

Niezmienne charaktery

Przy jednoczesnej zmianie realiów, uwarunkowań kulturowych i politycznych dostrzegamy, że ludzkie charaktery niewiele się zmieniają. Wciąż mamy podobne pragnienia, a ich niezaspokojenie potrafi doprowadzić do wielu błędów i traum. Jeśli nie czujemy się kochani, szukamy partnera, który zrekompensuje nasze braki w małżeństwie. Jeżeli czujemy pociąg seksualny do obcego człowieka, to często zapominamy o własnym związku i poddajemy się nowym doznaniom. A kiedy już jesteśmy skrzywdzeni, często nie potrafimy przyznać się do własnych błędów, naprawić ich i spróbować odbudować relację od nowa. By się przekonać, jak wiele dzieli Elżbietę i Tymka warto sięgnąć po najnowszą książkę Edyty Świętek i zobaczyć, jak dwoje ludzi potrafi zagmatwać sobie życie. Przy takiej powieści intensywne wrażenia czytelnicze mamy gwarantowane.

Coffee obraz autorstwa freepik - www.freepik.com